Przejdź do treści

Biały ser wędzony – twaróg wędzony

 W wędzarni możemy (oprócz mięsa i ryb) przygotować doskonałe sery wędzone. Przygotowanie ich jest podobne jak przygotowanie wędzonek mięsnych. Należy kupić dobry tłusty ser twarogowy (można go też wykonać samodzielnie).

 

Solenie

Ser należy podzielić tak, aby swobodnie można było go wsadzić do siatki. Aby nadać mu ciekawy smak, możemy posypać ser przyprawami takimi jak kminek, papryka, czosnek czy zioła prowansalskie. W przypadku serów nie peklujemy ich, lecz moczymy w solance przez dwanaście godzin. Solanka to roztwór wody z solą. W przypadku serów stosowana jest solanka o mocy od 8 do 10% (1 l solanki o st. 10% to 0,10 kg soli rozpuszczonej w litrze wody).

Przygotowanie do wędzenia sera, osadzanie w gazie lub siatce

Po zakończeniu solenia, twaróg zawijamy w gazę (warto ja przewietrzyć, aby straciła zapach). Doskonałym rozwiązaniem jest siatka na szynkę. Twaróg należy delikatnie umieścić w siatce bądź gazie tak, aby się nie rozpadł. Gazę i siatkę należy związać z obu stron. Z jednej strony robimy pętelkę do zawieszania.

 

Wędzenie sera białego

Wędzenie w temperaturze 40-60 st. – około trzy godziny. W przypadku serów pomijamy osuszanie tak, jak ma to miejsce w przypadku wędzonek mięsnych.

ser

Sery wyciągnięte z wędzarni, jeszcze w gazie. Mniejsze sery są serami półtłustymi, a większe pełnotłustymi. Sery te były tylko moczone w solance 8%, bez żadnych przypraw i dodatków. Wędzone w towarzystwie dziesięciu udek z kurczaka.

I oto pełnotłusty, wędzony ser twarogowy. Smak doskonały, nie rozpada się zbytnio. Ser półtłusty również jest pyszny, lecz bardziej się rozpada.

 

1 komentarz do “Biały ser wędzony – twaróg wędzony”

  1. Nie potrzeba 12 godzin – wystarczy zrobić mocniejszy rostwór i moczyć około 4 godzin- jak się długo moczy wychodzi gorszy (wg mnie)
    Wędzić można na grilu z pokrywą. Ja robię tak rozpalam grila (mam z chromoniklu z pokrywą) daję węgiel drzewny i rozpalam dodaję kawałek drewna bukowego i na najwyższej półce na tatce aluminiowej pod zamknięciem wedzę 2-3 godziny .Wychodzi ekstra – pod koniec otwieram i jeszcze go delikatnie osuszam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Secured By miniOrange