Przejdź do treści

Rodzaje wędzenia

Wędzenie mięs, kiełbas i ryb kojarzy się z użytkowaniem pieca wędzarniczego, z którego dym pozwala na uzyskanie pożądanych efektów. Czy wiesz jakie są rodzaje wędzenia? Jeśli poznasz je wszystkie, zdobędziesz wiedzę o tym, w jaki sposób najłatwiej osiągnąć wyśmienity smak i aromat przyrządzanych przez siebie wyrobów. Nasz przewodnik sprawi, że nie będziesz mieć problemów z wybraniem odpowiedniej metody wędzenia w taki sposób, by odnieść sukces, zadziwiając rodzinę i znajomych jakością swoich wędzonych wyrobów.

Wędzenie za pomocą dymu

Wędzenie to proces trzymania produktów w dymie – tak wydaje się sądzić każdy, kto nie robił tego samodzielnie. Jeśli jednak choć raz próbowałeś swoich sił w domowym procesie wędzenia ryb, mięs czy kiełbas to zapewne wiesz, że odpowiedni rezultat końcowy zależy właśnie od tego, jaką temperaturę będzie ten dym miał, przez jak długo cały proces będzie trwał i z jakiego drewna powstanie. Wszystkie te czynniki sprawiają, że stworzysz prawdziwe dzieło sztuki kulinarnej. Co zatem należy wiedzieć o rodzajach wędzenia?

Wędzenie zimne

To najpopularniejszy chyba sposób wędzenia, zatem to właśnie od niego wypada rozpocząć omawianie metod wędzarniczych mięs, kiełbas i ryb. Metoda ta sprawdza idealnie przy tworzeniu szynek, bo poza apetycznym aromatem dymu nadaje także pięknego złocistego wyglądu. Ten rodzaj wędzenia pozwala również na zmniejszenie objętości mięsa, o czym warto pamiętać w trakcie samego procesu. Zbyt długi czas może sprawić, że gotowy projekt będzie trudny do pokrojenia na porcje.

Wędzenie zimne mięs, kiełbas czy ryb należy przeprowadzać w temperaturze od 12 do 21° Celsjusza. Aby to było możliwe, dopilnuj by drewno lub trociny, jakich używasz w trakcie wędzenia zimnego były suche. Najlepiej podkładać je na palenisko w postaci sprasowanej, dzięki czemu nie zapłonie płomieniem i nie podniesie temperatury powyżej tej pożądanej. Zadbaj także o to, by wilgotność w pomieszczeniu wędzarniczym mieściła się w granicach 75 – 85 %, co pozwoli na zachowanie odpowiednich warunków wędzenia zimnego. Do tego celu najlepiej nadają się szafy wędzarnicze ustawione w przewiewnych i suchych pomieszczeniach.

Wędzenie ciepłe

Wędzenie ciepłe to z kolei proces, który powinien trwać nieco krócej, chodzi przede wszystkim o to, by mięso nie stało się zbyt suche. Zakres temperatur to 30 do 50° Celsjusza, a czas trwania od 2 do 24 godzin, w zależności od rodzaju tworzonej wędzonki. Dym do tego rodzaju wędzenia należy wytwarzać z twardego drewna, na którego powierzchnię warto podsypywać wióry buczyny. Lekkie nawilżenie drewna sprawi, że osiągniesz odpowiednią wilgotność dymu, która powinna wynosić jakieś 80 %.

Ta metoda sprawdza się przede wszystkim przy produkcji wędzonych szynek gotowanych, więc jeśli lubisz taki rodzaj mięs na swoim stole, to zacznij jej używać. Sprawdzi się ona także przy wędzeniu dużych kiełbas parzonych. Pamiętaj przy tym, że użycie wędzenia ciepłego zmniejsza czas przydatności produktów przyrządzonych tą metodą, będą one dobre przez 2 – 3 tygodnie.

Wędzenie gorące

Taki rodzaj wędzenia to z kolei metoda najszybsza, nie powinno się wędzić dłużej niż od pół godziny do dwóch godzin. Temperatura musi być w miarę stała i wynosić od 50 do 90° Celsjusza, co osiągniesz przy pomocy drewna twardego lub też miękkiego, ważne jest jednak to, by nie było zbyt żywiczne.

Ten sposób wymaga odpowiedniego przygotowania mięsa, nie może ono być surowe. Jeśli zatem masz dużą szynkę, to gotuj ją odpowiednio, by mieć pewność że nie została surowa w środku, gdyż może to zrujnować ostateczny efekt. Po skończonej pracy produkt jest od razu gotowy do spożycia, już na ciepło. Przechowywanie w lodówce jest możliwe przez kilka dni, więc jeśli planujesz je na święta powinieneś uwzględnić te ograniczenia przy planowaniu pracy.

Powyżej przedstawione metody wędzenia są najpopularniejsze, poza oczywiście suszeniem na świeżym powietrzu, bez tworzenia dymu. W ten sposób powstają między innymi szynki parmeńskie, kiełbasy myśliwskie w Tyrolu i inne znane na świecie wędzone mięsa, kiełbasy i ryby.

Znajomość metod pozwala na to, by cieszyć się doskonałymi jakościowo produktami. Aby zwiększyć swoją wiedzę na temat wędzenia, poznaj nasze teksty traktujące o sposobach efektywnego tworzenia smacznych wędzonek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Secured By miniOrange