Przejdź do treści

Wędzarnia z metalowej szafki

 

Wędzarnia wuja Szymona. Wędzarnia wykonana z metalowej szafki ubraniowej.

Wędzi się w niej wspaniale. Jest pojemna, łatwa w montażu. Docelowo będzie obudowana i zaopatrzona w nowy komin. Na razie jest to wersja testowa.

wędzarnia z szafki
Wędzarnia z szafki – widok ogólny
komora wędzarni z szafki metalowej
Komora wędzarni
wędzarnia z szafki
Kolejny widok na wędzarnię

Wykopany został dół na wędzarnię i 3 metrowy kanał oraz wejście do paleniska. Na jego dnie umieszczono granitowe kostki, na których spoczywa komora wędzarni. Kostki tworzą opaskę dla wędzarni.  Wędzarnia jest zagłębiona około 40 centymetrów. Od frontu idzie 3 metrowy, podziemny kanał dymowy wyłożony również kostkami. Prowadzi on do paleniska, jego szerokość i wysokość wynosi około 25 cm.

Palenisko ma wejście zrobione z 3 schodków, jest ono częścią kanału.

Komora wędzarni została przerobiona z metalowej szafki. Dno szafki zostało obcięte. Szafka była podzielona na 3 osobne komory, zamykane drzwiami. Przegrody zostały usunięte a troje drzwi zespolone w jedną całość i skrócone o około 40 centymetrów – reszta szafki jest wpuszczona w opaskę z kostek. W środku przyspawane zostały po bokach poziomo kątowniki, na których opierają się kije wędzarnicze. W górze szafki został wycięty otwór na komin wykonany z rury od kozy. Sterowanie stanowi wiadro, które nakrywa się na wylot komina.

palenisko
Palenisko wędzarni – drzwiczki stanowi blacha, zamykana patykiem.
Wnętrze wędzarni
Wnętrze wędzarni

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Secured By miniOrange