Przejdź do treści

Zdrowe oleje

Zdecydowana większość z nas korzysta z oleju głównie dlatego, że docenia ich wartości spożywcze. Okazuje się jednak, że przynajmniej niektóre z nich mogą mieć korzystny wpływ także na nasze zdrowie. Warto więc przyjrzeć się uważniej możliwością, jakie otwierają przed nami.

Olej z pestek dyni

Pestki dyni są dobrze znane w Polsce, a wiele osób nie ukrywa, że lubi sięgać po nie jako po przekąskę. Olej z ich udziałem nie cieszy się aż tak dużą popularnością, grono jego zwolenników systematycznie się jednak powiększa. Osoby zajmujące się promowaniem medycyny naturalnej mogą się z tego jedynie cieszyć, sięganie po olej z pestek dyni zapewnia bowiem dostęp do fitosteroli. Te znajdują się w nim w imponującej ilości i mogą mieć nieoczekiwane właściwości prozdrowotne. Na uwagę zasługuje już choćby to, że są one w stanie wpływać korzystnie na gruczoł krokowy, jeśli więc nasze problemy z prostatą dopiero się zaczynają, potrafią łagodzić trudności, jakie pojawiają się podczas oddawania moczu. Oczywiście, olej z pestek dyni nie powinien zastąpić wizyty u lekarza, może być jednak cennym wsparciem dla leczenia konwencjonalnego.

Olej z ostropestu

Ostropest jest rośliną, która już od stuleci jest wykorzystywana w medycynie ludowej, niemal każdy słyszał więc o jej właściwościach oczyszczających oraz o korzystnym wpływie, jaki wywiera na wątrobę. Obecnie pojawia się coraz większe zapotrzebowanie na właściwości, jakie ma ostropest, nic więc dziwnego, że tłoczony z niego olej jest uważany za jeden z najbardziej wartościowych olejów leczniczych, jakie można spotkać na polskim rynku. Warto po niego sięgać nie tylko wówczas, gdy nasza wątroba jest w dobrej kondycji, ale i wtedy, gdy mamy świadomość tego, że problemy z nią stają się coraz bardziej dotkliwe. Olej regeneruje komórki wątroby i przyspiesza wytwarzanie nowych, a do tego jest naprawdę smaczny.

Olej krokoszowy

Olej krokoszowy nie jest może aż tak popularny, jak ten, który tłoczy się z pestek dyni, wiele wskazuje jednak na to, że w najbliższym czasie może się to zmienić. Jego atutem jest przede wszystkim bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, a te mają zbawienny wpływ na nasz wygląd i wspierają pracę układu krwionośnego. Nie bez znaczenia wydaje się jednak również obecność kwasu linolowego w jego składzie. To właśnie ona sprawia, że regularne przyjmowanie oleju krokoszowego pozwala na utrzymanie równowagi pomiędzy poziomem „złego” i „dobrego” cholesterolu, a to wpływa nie tylko na pracę naszego organizmu, ale i na jego odporność.

Olej z czarnuszki

Czarnuszka to w ostatnich latach prawdziwy hit, nic więc dziwnego, że sięgają po nią nawet te osoby, które zwykle nie interesują się naturalnymi metodami leczenia. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, ostatnio zaś coraz głośniej mówi się i o tym, że może być pomocna w walce z nowotworami. Olej z czarnuszki staje się coraz ważniejszym elementem profilaktyki przeciwnowotworowej, jeśli zaś lekarz nie widzi przeciwwskazań dla takich działań, może znaleźć się również w codziennej diecie osób walczących z rakiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Secured By miniOrange