Przejdź do treści

Domowe wędliny- od czego zacząć?

Własnoręcznie przygotowane wędliny, pasztety czy pieczenie kuszą wyjątkowym smakiem i aromatem. Ich bogate walory podkreśla również fakt, że powstają one w oparciu o bezpieczne i dobrze znane składniki pochodzenia naturalnego. Jak zatem przygotować odpowiednie zaplecze pod domowe wędliny? Co robić, aby zawsze były one apetycznym daniem?

Domowe wędliny- podstawowe informacje

W oparciu o sposób ich przygotowania, można wyróżnić wędliny wędzone, parzone, surowe oraz dojrzewające. Wędzone mięsa wymagają posiadania wędzarni. Z kolei ich parzony odpowiednik wykonywany jest w szynkowarze, słoikach lub osłonkach (białkowych bądź poliamidowych). Dojrzewające wędliny przyrządzane są z surowego mięsa, które następnie nabija się w osłonki czy jelita i poddaje działaniu procesu wolnego dojrzewania.

Domowe wędliny- co jest potrzebne do ich przygotowania?

Jaki sprzęt i akcesoria są niezbędne, aby rozpocząć przygodę z przygotowywaniem domowych mięs? Trudno wyodrębnić absolutny niezbędnik, jednak w zestawie, umożliwiającym przygotowanie różnych rodzajów wędlin, powinny się znaleźć:

* Maszynka do mielenia mięsa. Okazuje się niezbędna w przypadku rozdrobnionych wędlin, takich jak kiełbasa czy mielonka.

* Termometr do wędlin i mięsa. Przydatny przy szynkowarach, mięsie w słoikach czy siatkowanych wędlinach.

* Szynkowar, nazywany też zestawem wędliniarskim, składa się z korpusu wraz ze spiralną nakładką oraz termometru. W zależności od wielkości i kształtu ma pojemność w przedziale 1-3 kg, co znaczy, że pozwala na jednorazowe przygotowanie wyrobu mięsnego o wskazanej wadze. Aby przygotować wędlinę, szynkowar należy włożyć do garnka z gorącą wodą i zgodnie z przepisem parzyć we właściwej temperaturze (ok. 70-90°C) przez określony czas, przeważnie ok. 2-3 godz. Gdy zakończy się parzenie, należy pozostawić szynkę do ostudzenia, a następnie leżakowania w lodówce.

* Woreczki do szynkowara, które mogą być foliowe lub przeznaczone do zgrzewarek, gdyż te są mocniejsze.

* Siatka do wędlin, można kupić potrzebną długość, dobierając też określoną jej długość. Siatka pozwala na przygotowanie polędwicy, baleronu czy szynki.

* Otoczki białkowe lub poliamidowe, które są termokurczliwe. Przydadzą się do rozdrobnionych kiełbas.

* Sol peklowa/ peklosól, zapewniająca czystość biologiczną mięsa. Stosunkowo niska temperatura parzenia wędlin sprawia bowiem, że podczas leżakowania mogą się w nich namnażać pałeczki jadu kiełbasianego. Sól peklowa pozwala tego uniknąć.

Domowe wędliny- przepis na dobry początek

Niezwykle smaczna, a przy tym łatwa w przygotowaniu jest domowa szynka peklowana, idealna do kanapek. Poza szynką wieprzową, potrzebna jest sól peklowa, przyprawy (czosnek, ziele angielskie, liść laurowy) oraz siatka do wędlin. Podczas przygotowywania domowej, białej szynki potrzebne będą również woreczki foliowe oraz termometr do mięs.

Mięso pekluje się na mokro w przygotowanej zalewie, przez 5 do 7 dni. Następnie należy uformować szynkę, przy użyciu siatki wędliniarskiej. Po włożeniu jej do woreczka, parzenie powinno trwać około 1.5 godziny. Gdy wędlina ostygnie i przeleży noc w lodówce, jest gotowa do jedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Secured By miniOrange